FarmPhoto.com - Photos. The international farming language.
T3RRA Cutta
Thread #350323 / / Total number of messages: 13 / Thread View Count: 7445 / Add thread to favorites:
Przemek15 350323 78 Bizon Z110 BS either
Bizon Z110 BS
-
0,0,0
Re: Bizon Z110 BS
pomost kierowcy. I tutaj mam pytanie, bo dziwi mnie brak pedału sprzęgła, a kombajn oprócz hydrostatu posiada 3-biegową skrzynię mechaniczną???
0,0,0
Re: Bizon Z110 BS
rewers
Bardzo bym prosił o objaśnienie w miarę szczegółowe działania tego rewersu???
0,0,0
Re: Bizon Z110 BS
W napędzie hydrostatycznym nie potrzeba sprzęgła ponieważ biegi zmienia się po zatrzymaniu.
0,0,0
Re: Bizon Z110 BS
W napędzie hydrostatycznym nie potrzeba sprzęgła ponieważ biegi zmienia się po zatrzymaniu.
0,0,0
Re: Bizon Z110 BS
Ale przecież np. Gigant Z083 ma sprzęgło a też jest napęd hydrostatyczny???
0,0,0
Re: Bizon Z110 BS
Dokładnie się nie orientuję, być może jest to kwestia rozwiązania technicznego, w moim Dominatorze 96 także nie ma sprzęgła.
0,0,0
Re: Bizon Z110 BS
Witam
Schemat, który Przemku zamieściłeś dotyczy najprawdopodobniej rewersu zespołu żniwnego a ściślej rzecz ujmując rewersu przenośnika ślimakowo-palcowego.
Co do napędu hydrostatycznego kół jezdnych, mogę pokrótce opisać zasadę jego działania. Najważniejszym elementem zespołu jest pompa hydrostatyczna. Jest to pompa o zmiennym wydatku oleju (oczywiście niezależnie od obrotów silnika), regulując więc wydatek oleju bezpośrednio zwiększamy lub zmniejszamy prędkość poruszania się kombajnu. Ale to nie koniec, możliwa jest także zmiana kierunku przepływu oleju - w ten sposób zmienia się kierunek jazdy.
Olej podawany jest przewodami wysokiego ciśnienia do silnika hydraulicznego (wbudowanego w skrzynię biegów)
i silnik ten jak łatwo się domyślić zamienia energię przepływu oleju w ruch obtotowy wału.
Teraz można by zapytać po co w takim razie skrzynia biegów
skoro układ hydrostatyczny zapewnia bezstopniową regulację
prędkości ruchu maszyny. Myślę, że pewnie po to aby zapewnić bardziej precyzyjną regulację prędkości w niskich zakresach, a więc tych najczęściej wykorzystywanych w czasie zbiorów. Prędkości na poszcz. biegach
I : 0 - 7,5 km/h; II: 0 - 11; III: 0 - 21; wsteczny: 0 - 10.
Biegi można zmieniać tylko na postoju.
W kombajnie Gigant Z083 układ ten jest bardzo podobny, jeśli nie identyczny. Różnice występują w budowie układu hydrostatycznego modelu Z060.

PS: Czy zechciałbyś Przemku podzielić się materiałami, które udało Ci się zdobyć, mam tu na myśli szczególnie instr.
do modelu Dynamic. Jeśli mógłbyś podesłać skany tych dokumentów na moją skrzynkę był bym bardzo wdzięczny.
0,0,0
Re: Bizon Z110 BS
Wiem, że rewers jest napędem zwrotnym hedera i na jakiej zasadzie działa napęd hydrostatyczny. Co do rewersu chodziło mnie sposób działania - z tego co ja zauważyłem to jest typowo mechaniczny napęd zwrotny i jest umieszczony na tylnej ścianie kadłuba zespołu żniwnego, przez wałek oznaczony 1 wchodzi napęd i za pomocą jakiegoś wodzika może on być rozłożony na dwa strumienie (normalny i wsteczny) - tylko jak? Co do hydrostatu, to jak już wcześniej zaznaczałem w Gigancie Z083 jest na stówę pedał sprzegła, a w BS nie ma go? I jeszcze jedno co to są pasy PowerBand w BS-ie? Chodzi o wzmacniacz momentu?
Chętnie się podzielę materiałami, ale niestety nie w najbliższym czasie, bo jestem na ostrym zakręcie życiowym i najpierw muszę te sprawy posklejać, ale myślę, że w nowym roku dam radę, poskanuję i poprzesyłam
pozdr. Przemek
0,0,0
Re: Bizon Z110 BS
W kombajnach z hydrostatycznym napędem kół nie ma sprzęgła. Nie jest ono potrzebne z punktu widzenia funkcjonalności układu, choć można by powiedzieć - jak to nie jest, przez brak sprzęgła biegi trzeba zmieniać na postoju. No ale każdy kto pracował taką maszyną wie , że teoretycznie da się kosić na najwyższym biegu , jednak jest to nie praktyczne, bowiem przesunięcie joysticka będzie powodowało zbyt duże zmiany prędkości maszyny, dobrze więc, że można sobie włączyć bieg pierwszy i bardzo precyzyjnie regulować prędkość maszyny. Znaczie jednak poważniejszym argumentem na potwierdzenie tego co powiedziałem w pierwszym zdaniu, jest prześledzenie budowy układu. Silnik hydrostatyczny wbudowany jest bezpośrednio w skrzynię biegów, nie ma więc fizycznie możliwości zastosowania sprzęgła. Gdyby ktoś bardzo chciał jednak zastosować sprzęgło to wał silnika hydrostatycznego musiał by napęd przekazywać najpierw na sprzęgło, następnie dopiero na skrzynię, no ale po co? Sam kilkakrotnie miałem okazję obserwować pracę kombajnu Gigant i wiem (bo widziałem), że sprzęgła tam nie ma; dawniej w kilku okolicznych gospodarstwach pracowały te maszyny.
Pas POWER BAND w BSie przekazuje napęd z wału separatora na pierwszy z pięciu wałów wytrząsacza bębnowego. Dlaczego tak się nazywa i czym się różni od "zwykłych" pasów nie wiem, może ma większą wytrzymałość... . Warto dodać, iż przez przełożenie tego pasa na kołach wielorowkowych uzyskuje się redukcję obrotów wytrząsacza ( z 800 na 650 - stosowane przy zbiorze rzepaku). No i jest tam zastosowany napinacz pasa.
Co do szczegółowej budowy rewersu nie chcę zbierać głosu,
nie posiadam aż tak rozległej wiedzy i nie chciałbym popełnić jakiejś gafy.

PS: Oczywiście rozumiem Przemku, twoją trudną sytuację i tym samym brak czasu na zajmowanie się takimi sprawami jak skanowanie i rozsyłanie jakichś materiałów dla osób zainteresowanych tematem. Także uzbrajam się w cierpliwość i Pozdrawiam
0,0,0
Re: Bizon Z110 BS
Biegi praktycznie się zmienia tylko na przejazdach z pola na pole. Praca na hydrostacie jest o wiele bardziej wydajniejsza i wygodniejsza, nie trzeba się męczyć drążkiem zmiany biegów ani sprzęgłem. Osobiście nie chciałbym się już przesiąść z hydrostatu na mechaniczną skrzynię biegów.
Pozdrawiam
0,0,0
Re: Bizon Z110 BS
Do Przemek15. W pierwszych egzemplarzach Bizon Gigant w miejscu gdzie zwykle znajduje się pedał sprzęgła jest umiejscowiony pedał do szybkiego opuszczania hederu, więc z tąd być może ta polemika na temat sprzęgła w układzie napędu hydrostatycznego...
0,0,0
Re: Bizon Z110 BS
co do samego działania tego rewersu, to jedyna możliwość zmiany kierunku obrotów na wyjściu takiej przekładnie jest taka, że koło dwurzędowe łańcuch oplata od zewnątrz, a koło pojedyncze "od wewnątrz, tak jakby to był napinacz łańcucha, w tym przełożeniu zwrotnym łańcuch oplata od zewnątrz dodatkowe koło zębate widoczne na zdjęciu
0,0,0
Loading Message List
[You must sign in to add photos or messages to this thread]
.
Please Note: FarmPhoto.com does not claim ownership of the photos posted here.
Contact individual posters for permission before using any of the photos.
0.106sec