FarmPhoto.com - Farming like you've never seen it before.
T3RRA Cutta
Thread #353280 / / Total number of messages: 19 / Thread View Count: 5404 / Add thread to favorites:
Przemek15 353280 78 Bizon 5110 BS either
Bizon 5110 BS
1994r.
1300 mtg
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
-
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
-
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
-
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
-
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
Krystian,jest to ten sam egzemplarz któremu robiłeś zdjęcia podczas zbioru rzepaku? Pozdrawiam
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
Rzeczywiście, to ten sam egzemplarz który fotografowałem latem w czasie zbioru rzepaku.
Pozdrawiam
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
Różnią sie czymś BSy czerwone od niebieskich, może rocznikami?
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
BS-y czerwone były robione w latach 1989-94, a potem do bodajże 2004 roku były robione niebieskie, przy czym w 2000r. zostały jeszcze zmodernizowane - m.in. zastąpiono mechaniczny rewers elektrycznym, a także wprowadzono rozbudowany dżojstyk od New Hollanda. Czerwone BS-y miały oddzielną dźwignię do przyśpieszacza, heder góra/dół, nagarniacz góra/dół, a w niebieskich te trzy połączono w jedną dżwignię wielofunkcyjną, o czym pisał tu niedawno Krystian
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
BS produkowany jest od 1987r.,w poście 34935 Alex dodawał nawet zdjęcie z pierwszej publicznej odsłony tej maszyny na wystawie Polagra '87.Jak świadczy sama numeracja na tabliczkach znamionowych w początkach powstawała bardzo znikoma ilość ( w 1987 jak pamiętam wyszło tylko 17sztuk).Kiedyś dodawałem zdjęcie z BSem i miał on właśnie numer 17 ale rocznik był przebity na 1992.Sądzę,że wyszło też kilka sztuk w barwie pomarańczowej,w takiej kolorystyce pojawiło się już na FP zdjęcie 1 BSa (robił je Michał na placu w Grudynii) i wydaje mi się że to kolor oryginalny,zresztą dlaczego miałby zostać przemalowany po przepracowaniu 9 lat. Pozdrawiam
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
Już w egzemplarzach BSa wyprodukowanych w 1998r można spotkać zmodernizowany heder oraz elektryczny rewers przenośnika pochyłego i przenośnika ślimakowo-palcowego. Ilość przycisków na joysticku jest zależna od tego czy kombajn posiada aktywne poziomowanie hederu; od siebie mogę dodać, że wszystkie BSy ze zmodernizowanym hederem, które spotkałem posiadały to jakże ułatwiające pracę rozwiązanie. Warto również wspomnieć o tym , że identyczne hedery stosowane były w modelu Dynamic Z115.
Nie jest do końca wyjaśniona sprawa kiedy zakończono produkcję modelu BS. Praktycznie można by przyjąć, że kiedy w 2001r Białoruś nie odebrała całej przeznaczonej dla siebie partii maszyn i na placu fabrycznym sporo tych kombajnów pozostało, nie było sensu dalszej produkcji i produkcję... no właśnie - definitywnie zakończono, czasowo zawieszono, czy też może dla odbiorców z Polski oferowano nowe maszyny wypr. po 2001r, nie ruszając "partii Białoruskiej", licząc, że Białorusini w końcu odbiorą zamówione kombajny. Ja w różnych tekstach natykałem się zarówno na 2001 jak i 2003r jako datę ostatecznego zakończenia produkcji BSa. Czy ktoś posiada jakieś pewne informacje na ten temat, a może ktoś spotkał BSa wypr. po 2001r, to by wiele wyjaśniło.

BSy wyprodukowane w roku 1987r to była pewnie tzw. "seria informacyjna".

Pozdrawiam
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
Ja widziałem BS-a z 2003r. na targach Agro Show. Z resztą nigdy nie udało mi się jeszcze spotkać BS-a na polu czy w gospodarstwie, tylko na targach. Krystian ma rację, że w 1987 to była tylko seria informacyjna, a właściwą rozpoczęto w 1989r. (w tym roku również zakończono produkcję Giganta, którego BS z założenia był następcą) i trwała ona do 2004r. (dane FMŻ). Co to jest "aktywne poziomowanie hederu"? Może ktoś obeznany i doświaczony wyjaśni te zagadnienia w kombajnach, bo ja próbowałem to uporządkować, ale się pogubiłem. Mam na myśli pojęcia: kopiowanie podłużne podłoża przez heder, kopiowanie poprzeczne, poziomowanie poprzeczne, kopiowanie przez odciążanie, utrzymywanie zadawanej wysokości, nacisku. Najpierw napiszę co ja wiem i jak to rozumiem. W każdym chyba kombajnie, w tym też w Bizonach heder jest odciążany mechanicznie (sprężyny) albo hydraulicznie (akumulator hydropneumatyczny), żeby cięzki heder nie opierał się w trakcie pracy tylko na siłownikach, co w połączeniu ze ślizgami pod hederem usprawnia kopiowanie wdłużne pola. Co do kopiowania poprzecznego (heder pływający), to "giętka kosa" dostosowuje się do poprzecznych nierówności pola - taki heder widziałem na własne oczy tylko przy dużych Fortschritt'ach, a jest bardzo sporadycznie stosowane ze względu na problemy z prowadzeniem napędu kosy. Co do poziomowania, to cały heder (a nie fragmenty) wychyla się o pewien kąt w jednym lub drugim kierunku - to się stosuje tylko chyba w kombajnach górskich, czyli takich, gdzie cała młocarnia jest poziomowana w wyniku niezależnego zawieszenia każdego koła układu jezdnego kombajnu, w związku z czym heder musi być odchylony, aby znajdować się równolegle do podłoża. Chciałbym dowiedzieć się jak to jest w Gigancie - bo tam jest dźwignia w kabinie do kopiowania ręcznego - tylko czy wdłużnego czy poprzecznego i jak to się odbywa - czy jest tam jakaś płyta ruchoma na początku gardzieli (nie zauważyłem), która jest odchylana siłownikiem) o pewien kąt? I jak to jest z tym w BS-ach i Dynamicach?
pozdr. Przemek
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
Czyli można spotkać egzemplarze BSa młodsze niż 2001r, a pamiętasz może Przemku jaki spotkany przez Ciebie BS miał numer seryjny (lub może masz foto tabliczki).

W BSach wyposażonych w układ aktywnego poziomowania hederu, heder kopiuje zarówno nierówności wzdłużne jak i poprzeczne. Czujnik kątowy przekazuje informacje o nier. wzdłużnych, natomiast czujniki płozowe inf. o nier. poprzecznych. Informacje te następnie są przetwarzane przez układ elektroniczny, który jednocześnie steruje hydrauliką kombajnu - siłowniki wydźwigu hedera (kop. wzdłużne) oraz siłowniki na końcu przenośnika pochyłego (kop. poprzeczne). Na pulpicie sterowniczym umieszczone są dwa pokrętła - jednym można regulować wysokość na jakiej ma pracować heder, drugim siłę odciążenia, a więc czułość układu. Automatykę uruchamia się przyciskiem na joysticku, można też poprzecznym wychyleniem hederu sterować ręcznie dwoma innymi przyciskami. Podsumowując, układ ten bardzo ułatwia pracę operatorowi - miałem okazję rozmawiać z taką osobą i była ona bardzo zadowolona z tego rozwiązania. Pozatym sam wygląd ścierniska (równomierna długość na całej pow. pola) jednoznacznie świadczy o zaletach układu. Dodam jeszcze, że w Dynamicu zastosowano identyczne rozwiązanie, lecz jeśli kombajn był wyp. w heder 4,2m stosowano jedynie poziomowanie wzdłużne.
W Gigancie z tego co wiem tak zaawansowanych rozwiązań nie stosowano. Kombajn posiadał zwykłe bierne odciążenie, a więc gdy nacisk podłoża na heder był zbyt duży, mógł się on lekko unieść do góry.

A czy ktoś posiada może jakieś informacje o montowni BSów na Ukrainie? Rok temu, na moje podobnie zadane pytanie dosyć szczegółowo odpowiedział Tomasz, no ale może ktoś ma jakieś nowe info.

Pozdrawiam
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
Niestety, ale nawet chyba nie posiadam zdjęcia tego kombajnu a na numery seryjne zbytnio nie patrzę, tylko na rocznik. Z tym kopiowaniem wdłużnym, to rozumiem, że to jest coś w rodzaju utrzymywania zadanej wysokości hedera, czyli jak napisałeś czujnik płozowy odczytuje nacisk na podłoże (on tak rozumie wysokość), przetwarza tą informację na impouls elektryczny i jeżeli regulator odczyta ten impuls jako odchylenie od założonej wartości, to poprzez rozdzielacz sterowany elektromagnetycznie da olej do siłowników wydźwigu hedera lub "spuści" z nich. Słyszałem tylko, że jak chcemy ścinać wysoko to kopiowania nie ma, bo czujniki nie mają styku z podłożem.
A jeszcze jakbyś mógł powiedzieć o tym czujniku kątowym - jest na fp jakieś tego zdjęcie? Rozumiem, że z przodu gardzieli jest ruchoma płyta, którą obraca siłownik (jeden czy dwa?). Czy przy tym (tych) siłownikach są akumulatorki hydrauliczne, tak jak np. przy New Hollandzie serii CX?
A z tymi BS-ami na Ukrainie, to chodzi o te kombajny Slavutich, gdzie jeden model jest robiony na licencji naszego BS-a?
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
Czujnik kątowy znajduje się na prawym boku kombajnu (nie mam zdjęcia) i wchodzi w skład (jak już wcześniej pisałem) obwodu kopiowania nierówności przebiegających równolegle do toru ruchu maszyny - czyli np. gdy kombajn wjeżdża pod jakieś wzniesienie - stąd "kopiowanie wzdłużne". Powoduje takie przesterowanie siłowników wydźwigu hedera aby pracował on zawsze na takiej samej wysokości.
Co jednak gdy pojawią się nierówności przebiegające prostopadle do toru ruchu maszyny, czyli np. gdy kombajn porusza się w poprzek wzniesienia. Samo ustalenie wysokości hedera nie wystarczy, trzeba zmienić płaszczyznę jego ruchu względem płaszczyzny ruchu samego kombajnu. I do tego służą siłowniki na końcu przen. pochyłego (zdjęcie w poście 233717). Elementami dostarczającymi informacje do elektroniki kombajnu, o przebiegu nierówności poprzecznych są płozy i nie chodzi o mierzenie nacisku podłoża na te płozy, a o stopień ich wychylenia, tzn. elektronika dba o takie przesterowanie siłowników na końu gardzieli aby wychylenie płóz zawsze było jednakowe; (proponuje odwiedzić post 309171, widać tam, że gdy kombajn podnosi heder płozy opadają w dół, warto dodać że dzięki temu możliwe jest poprzeczne kopiowanie nierówności nawet przy dużych wysokościach pracy hederu).
Akumulatory hydrauliczno-gazowe znajdują się tylko w obwodzie podnoszenia hederu.
Pozdrawiam
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
Nie wiem czemu cały czas piszesz, że BS ma kopiowanie poprzeczne, a nie poziomowanie? Może ja jestem w błedzie, ale kopiowanie pprzeczne, czyli heder pływający to jest coś więcej niż zwykłe poziomowanie poprzeczne
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
Przemku! W BSie nie czegoś takiego jak heder pływający. Owszem rozwiązanie takie było stosowane w kombajnach innych marek, ale nie w Bizonach.
Ale uporządkujmy fakty:
"Oficjalna" nazwa układu o którym rozmawiamy to - "Aktywne ustawienie zespołu żniwnego do nierówności terenu", zwane skrótowo w opisach "aktywnym kopiowaniem" . Myślę, że słowo -kopiowanie- można by zamiennie zastępować również słówkiem -poziomowanie- , tak często dzieje się w mowie potocznej i nie ma problemu bo chodzi o opis czynności wykonywanej przez zespół żniwny. Natomiast "pływający zespół żniwny" jest już nazwą określonego typu rozwiązania technicznego (notabene mniej technologicznie zaawansowanego).
Pozdrawiam
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
Krystian!
Czemu uważasz, że jest to rozwiązanie mniej zaawansowane technologicznie? Przecież kombajn z hederem pływającym oprócz tego, że dostosowuje się równolegle do powierzchni pola, to dodatkowo dostosowuje się do nierówności "wewnętrznych" pola. BS dostosowuje się tylko do poziomu, a nie uwzględnia tego, że na całej szerokości hedera może być wiele wzniesień i dołków, jakichś kretowisk itp. A Fortschritt E 517 (znasz ten kombajn?) ma hedere pływający, który kładzie się jak sznurek wdłuż hedera, tzn. jak pole na szerokości hedera w poprzek kierunku jazdy będzie faliste, to kosa też będzie falista. Bodajże kosa w tym kombajnie jest podzielona na dwanaście niezależnie zawieszonych części przy szerokości 6,7m, a więc co 0,5m mamy jakby możliwość kopiowania, a w BS-ie kopiowanie odnosi się tylko do całej części, czyli 5m. Obecnie tego rozwiązania się raczej nie stosuje, bo bardzo duże trudności są z poprowadzenieniem napędu. Mam nadzieję, że dobrze to wytłumaczyłem i czujesz już różnicę?
0,0,0
Re: Bizon 5110 BS
Mam świadomość tego jak jest zbudowany i na jakiej zasadzie działa pływający zespół żniwny. Dziwi mnie jednak Twoje pytanie dlaczego uważam, iż jest on mniej technologicznie zaawansowany. Zespół pływający jest rozwiązaniem typowo mechanicznym (problemem mógł być dobór odpowiednich materiałów). Natomiast rozwiązanie zast. w BSie jest złożonym powiązaniem elementów elektronicznych i hydraulicznych. Myślę, że miałeś na myśli raczej efektywność obu rozwiązań, a to już zupełnie inna sprawa. Ogólnie pływający zespół żniwny jest mniej uniwersalnym rozwiązaniem i przy dużych różnicach poziomu gruntu nastręcza zbyt wiele trudności (o czym wspominałeś), dlatego też większość firm stosuje aktywne kopiowanie. Ciekaw jestem co nowego w tej dziedzinie pojawi się w najbliższych latach.

O pytanie czy znam E517 mógłbym się obrazić, no ale jestem człowiekiem o dużym poczuciu humoru (lub przynajmniej tak mi się wydaje) i uznam to za żart z Twojej strony.

Pozdrawiam
0,0,0
Loading Message List
[You must sign in to add photos or messages to this thread]
.
Please Note: FarmPhoto.com does not claim ownership of the photos posted here.
Contact individual posters for permission before using any of the photos.
0.126sec