FarmPhoto.com - Photos. For farmers. By farmers.
T3RRA Cutta
Thread #412063 / / Total number of messages: 11 / Thread View Count: 3373 / Add thread to favorites:
TDUDA 412063 78 Bizon Gigant Z060 either
Bizon Gigant Z060
1974r. pomoc dydaktyczna należąca do Akademii Rolniczej w Poznaniu
0,0,0
Re: Bizon Gigant Z060
.
0,0,0
Re: Bizon Gigant Z060
Numer seryjny tego kombajnu to 0110
0,0,0
Re: Bizon Gigant Z060
ale chyba on od nowosci tam nie stoj wczesniej musiał pracowac na polach doswiadczalnych akademi
a tak wogóle akademia we wrocławiu (uniwersytet przyrodniczy)ma kilka tysiecy hektarów z czego 90% dzierżawi:-\
0,0,0
Re: Bizon Gigant Z060
Jak pamiętam ktoś kiedyś wspominał o tym, że na AR w Poznaniu jest Gigant wyposażony w system automatycznej regulacji prędkości jazdy. Czy możesz Tomku coś powiedzieć w tym temacie. :-)
0,0,0
Re: Bizon Gigant Z060
Słyszałem również, że ten egzemplarz z AR Poznań ma ten system. Z tego co słyszałem, to nie ma w tym rozwiązaniu żadnej elektroniki. Jak wiadomo chodzi o dostosowanie prędkosci jazdy kombajnu do obciążenia młocarni. Dolny bęben w gardzieli ma położenie pływające a na łańcuchach przenośnika pochyłego umieszczone są czujniki płozowe. Jeśli więcej masy zbożowej dostanie się do gardzieli wtedy przedni bęben się unosi a wraz z nim łańcuchy - w wyniku czego zmienia się położenie czujników płozowych i poprzez układ wielu dźwigni zostaje przesterowana wydajność pompy hydrostatycznej. Bardzo podobny układ stosowany był również w kombajnach radzieckich typu Niwa i Kołos, tyle, że tam są pasy jezdne a tu hydrostat (mam artykuł ze schematem solidnie wyjaśniający działanie tego układu). swoją drogą to jest chyba jeszcze jakiś prototyp, bo seryjnie robiono przecież Giganty od 1976r. a ten jest z 1974r. Mój kumpel tam studiuje, ale jemu nawet nie przyjdzie do głowy, żeby zobaczyć to cacko. Sam miałe w planie przejechać się tam, zobaczyć i oczywiście sfotografować ten kombajn, ale cieszę się, że mogę go w końcu zobaczyć chociaż na zdjęciach i wielkie podziękowania należą się fotografowi :) Przemek
0,0,0
Re: Bizon Gigant Z060
Krótko mówiąc Bizon Gigant Limited Edition.Ciekawe są te rozwiązania technologiczne.
0,0,0
Re: Bizon Gigant Z060
Opony GOOD YEAR ...wow :-D
0,0,0
Re: Bizon Gigant Z060
Układ automatycznego doboru prędkości jazdy kombajnu Gigant zbudowany w oparciu o elementy elektroniczne powstał w latach 1979-81, wcześniej więc zapewne stosowano układ mechaniczny opisany przez Przemka. A czy wiesz coś Przemku o czujnikach strat, tzn. czy owe czujniki wchodziły w skład rozwiązania, które opisałeś? Wydaje się to chyba raczej mało prawdopodobne, bo bez choćby najprostszej elektroniki włączenie do układu tego elementu było nie realne.
Jako ciekawostkę dodam jeszcze, iż w tamtych latach w OBR prowadzono prace badawcze nad budową układu zapewniającego automatyczne prowadzenie kombajnu w łanie.
0,0,0
Re: Bizon Gigant Z060
Wątpię w to również, bo z tego co wiem działanie czujników strat ziarna opiera się na zliczaniu uderzeń ziarna w plytkę bądź rurkę stanowiącą czujnik i zamianie tego na impuls elektryczny. Poza tym nie jestem pewien ale chyba w nowoczesnych kombajnach straty na czujnikach są raczej synchronizowane z obrotami bębna, ale być może się mylę
0,0,0
Re: Bizon Gigant Z060
1974r.
0,0,0
Loading Message List
[You must sign in to add photos or messages to this thread]
.
Please Note: FarmPhoto.com does not claim ownership of the photos posted here.
Contact individual posters for permission before using any of the photos.
0.218sec