FarmPhoto.com - Share your farming photos!
T3RRA Cutta
Thread #412761 / / Total number of messages: 11 / Thread View Count: 7945 / Add thread to favorites:
Grzesiek 412761 61 Ursus 1014 either
Ursus 1014
;-)
0,0,0
Re: Ursus 1014
;-)
0,0,0
Re: Ursus 1014
ładny traktor;-)
0,0,0
Re: Ursus 1014
Tak trzeba przyznac ;-)
0,0,0
Re: Ursus 1014
Bardzo ładna 10-tka. :-)
0,0,0
Re: Ursus 1014
Ma ktoś z Was chłopaki może schemat wzmacniacza momentu w ciężkich Ursusach albo ktoś z Was jest bardzo dobrze w tym obcykany? W pewnym sensie rozumiem jak to działa ale coś mi nie gra. Wiadomo, że chodzi o przełączanie biegów pod obciążeniem ale zdecydowanie lepiej nazywać to przełaczaniem bez przerywania napędu bo o to chodzi a pod obciążeniem można każdą skrzynię przełożyć tylko że wiadomo jaki będzie skutek z np. zagłębionym pługiem albo dwoma przyczepami buraków. Ten cały wzmacniacz momentu (wm) to jest przekładnia planetarna która jak każda jest dwubiegowa czyli mamy tu dwa półbiegi (żółwika i zająca) lub inaczej mówiąc jednostopniową redukcję pod obciążeniem. Z wałka wejściowego do wm idzie napęd na koło słoneczne a odbierany z koła koronowego dalej (satelitki a zatem i cały kosz satelitów pozostaje nieruchomy). Wrzucając żółwia hamujemy koło koronowe a ściślej bęben będący przedłużeniem koła koronowego taśmą bądź szczękami (podobno były i takie i takie wersje) w wyniku czego kosz satelitów zaczyna się obracać i powstaje pytanie co dalej? Trzeba w końcu oprócz zahamowania koła koronowego jeszcze jakoś wysprzęglić wałek koła koronowego od dalszej drogi przeniesienia napędu a zesprzeglić tą dalszą drogę z wałkiem kosza satelitów. I ja się pytam jak to zrobić wszystko jednocześnie bez przerywania napędu? A i jeszcze wiem że odbywa to się hydraulicznie za pomocą siłownika, który jest zasilany mikropomką z oddzielnego obiegu dla załączania przedniego napędu, WOM i właśnie wzmacniacza momentu. Mam nadzieję że ktoś to troszkę objaśni a może ja coś błędnie rozumiem za co będę bardzo wdzięczny:-)
0,0,0
Re: Ursus 1014
Józek! O ile dobrze pamiętam to Ty dogłębnie znasz się na ciężkich Ursusach i Zetorach więc może coś jesteś w stanie na ten tamat przybliżyć?
0,0,0
Re: Ursus 1014
szukam tu kogos kto posiada katalog czesci do ursusa np. 1014, 1224, 1614. Dokladnie chodzi mi o to czy ktos moglby mi przeslac pare skanow z takiego katalogu, a konkretniej mowiac wszystko o przednim i tylnym moscie oraz o skrzyni biegow. Pozdrawiam serdecznie wszyskich ktorzy kochaja -U-R-S-U-S- 'y ;-)
0,0,0
Re: Ursus 1014
a zapomnialem, jesli znakdzie sie ktos taki ktory bedzie mi mogl wyslac takie skany to podaje swojego maila: jurek-87@o2.pl
0,0,0
Re: Ursus 1014
Znam to rozwiązanie tylko z teorii, uczyłem się o tym jakieś 10 lat temu, nigdy nie widziałem tego na żywo. ale postaram się napisac co wiem i bardzo proszę o sprostowanie jeśli cos sknocę.
Wzmacniacz momentu obrotowego to kombinacja przekładni planetarnej (redukującej) i przekładni ciernej (bezpośredniej) w jednym.
Wał atakujący zakończony jest wielowypustem, na końcu tego wału znajduje się tarcza cierna, która dociskana do tarczy ciernej strony biernej przekazuje napęd bezpośrednio, realizując przełożenie "zając". w tym samym czasie kosz satelitów jest wysprzęglony z połączenia wielowypustowego na wale atakującym
Tarcza cierna strony biernej jest elementem zdejmującym i przekazującym napęd z koła koronowego przekładni planetarnej. Przy przełozeniu "żółw" wal atakujący jest wycofywany przez siłownik, tym samym następuje rozłączenie (rozsprzęglenie) przekładni ciernej, a nastepuję zasprzęglenie kosza satelitów z połączeniem wielowypustowym na wale atakującym. Nie pamiętam rozwiązania przeniesienia napędu przez przekładnię planetarną, wydaje mi się że napęd jest podawany na kosz satelitów, a zdejmowany przez koło koronowe, ale jeśli tak jest, to w tym układzie występuje wewnętrzne koło zębate, nieruchome, które stanowi oparcie dla satelitów, aby możliwe było przekazanie napędu na koło koronowe (zewnętrzne)
Proszę bardziej praktycznie doświadczonych kolegów z FP o ocenę tego słowotoku i jego treści, przyznaję sie bez bicia, dawno się o tym uczyłem i nie znam się na tym praktycznie, chciałem jedynie dać podać trop, może akurat pamięć w tym temacie mnie nie zawiodła.
Jeśli dobrze paamietam to wzmacniaacz momentu obrotowego był w książkach do mechanizacji rolnictwa, wydanie z 1973 i 1986, tytuł chyba "Maszyny i urządzenia (i/lub narzedzia) rolnicze"
pozdrawiam Kro
0,0,0
Re: Ursus 1014
Niezla ksiazka,
Ciagniki powyzej tez ;-)

3mcie sie
0,0,0
Loading Message List
[You must sign in to add photos or messages to this thread]
.
Please Note: FarmPhoto.com does not claim ownership of the photos posted here.
Contact individual posters for permission before using any of the photos.
0.088sec